TIFF RESULTS (MAY-JUN 2024)
Category: Animated Film
WINNER
All For Nothing
Accreditee(s): Logan Hall
Washington
Category: Bengali Narrative feature
CRITIC'S CHOICE AWARD
71, Kedar Bose Lane
Accreditee(s): Pinaki Choudhuri
India
Category: Bengali Short Film
WINNER
Cholochchitro
Accreditee(s): Parambrata Mukhopadhyay
India
OUTSTANDINGING ACHIEVEMENT AWARD
Ekhono Oteet
Accreditee(s): Laljadav Sharma
India
Category: Best Director
WINNER
Dot Com
Accreditee(s): Jocelyn O'Sullivan
United Kingdom
CRITIC'S CHOICE AWARD
Notebook
Accreditee(s): Antoine Lefevre
Ireland
Category: Best Sound Designing
WINNER
Land of Nations
Accreditee(s): Karl Jakobsson
Netherlands
Category: Best Supporting Actor
WINNER
Revival
Accreditee(s): Everleigh Jones
United Kingdom
Category: Debut Filmmaker
CRITIC'S CHOICE AWARD
Dear Thief
Accreditee(s): Ravi Joghee
Netherlands
Category: Documentary Film
WINNER
Kabir's Path
Accreditee(s): Indubhushan Mandal
India
Category: Educational Film
WINNER
Across the Canyon
Accreditee(s): Ezekiel Miller
Canada
Category: Experimental Film
WINNER
Bylines
Accreditee(s): Luis González
Spain
HONORABLE MENTION AWARD
Left In Ruins
Accreditee(s): Dmitriy Ivanovich
Germany
Category: Feature Script
OUTSTANDINGING ACHIEVEMENT AWARD
The Case of the Hannah Freda
Accreditee(s): Mateo Rodriguez
Spain
CRITIC'S CHOICE AWARD
Sand In My Sweater
Accreditee(s): Jacob Underwood
United Kingdom
Category: Film on Disability Issue
WINNER
We're Stuck Here Forever
Accreditee(s): Gabriel Clark
United States
Category: Narrative Feature
WINNER
Welcome Home, Little One
Accreditee(s): Daniel Hughes
Netherlands
CRITIC'S CHOICE AWARD
Blind Dates
Accreditee(s): Ethan Weston
United States
Category: One Minute Film
WINNER
Give Us A Minute
Accreditee(s): Jasper Beauchamp
Netherlands
OUTSTANDINGING ACHIEVEMENT AWARD
Postboxes
Accreditee(s): Vikram Gupta Srivastava
India
Category: Performing Arts
HONORABLE MENTION AWARD
Escape Room
Accreditee(s): Caleb Moore
Italy
Category: Short Film
WINNER
Dear Thief
Accreditee(s): Ravi Joghee
Netherlands
Category: Short Script
WINNER
Her Birthday
Accreditee(s): Ximena Nava
China
Category: Student Film
WINNER
Maria Missed the Bus
Accreditee(s): Viggo Dahlberg
Sweden
OUTSTANDINGING ACHIEVEMENT AWARD
The College Application
Accreditee(s): Owen Young
China
Category: Travel Film
WINNER
Through My Eyes
Accreditee(s): Nataliya de la Cruz
United Kingdom
Category: Web and New Media
HONORABLE MENTION AWARD
Here is a Theory
Accreditee(s): Sunder Kishore Sharma
India
Category: Women's Film
WINNER
We Could Work It Out
Accreditee(s): Benjamin Wilson
United States
OUTSTANDINGING ACHIEVEMENT AWARD
Last Message
Accreditee(s): Harrid Brooks
United Kingdom
CRITIC'S CHOICE AWARD
Shared Apartments
Accreditee(s): Linnea Dahl
Germany
HONORABLE MENTION AWARD
Bandini (The Caged)
Accreditee(s): Kedar Mohan Banerjee
India