Fetching results...
Image Cropper
About
How it Goes?
Films
Film Festivals
Professionals
Feedboxx
Cinecyclopedia
Canvas
Log In
Home
>
Monthly Results
Find
May - June Season, 2024
Category: Amateur Film
WINNER
Head in the Clouds, Phone in Hand
Accreditee(s): Eduardo da Costa
Spain
Category: Animation Film
WINNER
The Delivery Confusion
Accreditee(s): Kai McGregor
Canada
Category: Best Actor
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Actress
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Cinematography
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Debut Filmmaker
WINNER
Kaleidoscope
Accreditee(s): Vansh Chopra
India
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency Through the Eyes of an Outraged Graphic Artist
Accreditee(s): M Kaplan
United States
CRITIC'S CHOICE AWARD
A Man Waiting For The Leaves to Fall
Accreditee(s): Judee Tan
Singapore
Category: Best Director
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Films Score - Soundtrack
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Producer
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Best Supporting Actor
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Documentary Film
WINNER
Life After 19
Accreditee(s): Meg Lynn
United States
Category: Experimental Film
WINNER
The Order
Accreditee(s): Wojciech Turek
Poland
CRITIC'S CHOICE AWARD
A Man Waiting For The Leaves to Fall
Accreditee(s): Judee Tan
Singapore
Category: Feature Script
WINNER
Where is Mason?
Accreditee(s): Gabriell Morales Salazar
New Zealand
Category: LGBT Film
WINNER
So-Called Family
Accreditee(s): Pierre Lefèvre
France
Category: Mobile Film
WINNER
The Movie Made in Mom's Basement
Accreditee(s): Laurent Dubois
United States
Category: Narrative Feature
WINNER
Cherry Blossom
Accreditee(s): Haiki Sunuki
Japan
CRITIC'S CHOICE AWARD
90's Cassette
Accreditee(s): Xing Ling Wei
China
Category: One Minute Film
WINNER
The Show
Accreditee(s): Antonio Bianchalia
Italy
Category: Romantic short
WINNER
Can't Stop the Feeling
Accreditee(s): Adrian Wamukoya
United States
Category: Short Film
WINNER
Dear Thief
Accreditee(s): Ravi Joghee
Netherlands
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
CRITIC'S CHOICE AWARD
A Man Waiting For The Leaves to Fall
Accreditee(s): Judee Tan
Singapore
Category: Shorts Script
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Life in Me
Accreditee(s): Jacob Perez
Brazil
CRITIC'S CHOICE AWARD
The Playlist
Accreditee(s): Eamon Darcy Walsh
Australia
Category: Sound Design
WINNER
New York Violin
Accreditee(s): Natasa Lanieri Shakespeare
United States
Category: Trailer/Teaser
WINNER
Cassandra Venice - The BLUE Trailer
Accreditee(s): Hugo Teugels
Belgium
Category: Women's Film
WINNER
A Bird
Accreditee(s): Prabhat Parashar
India
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Last Train
Accreditee(s): Isabella Garcia
United States